اولین پژوهشگاه رسمی و نخستین موسسه مستقل نظرسنجی

مقالات و تازه های نشر:

گوشی هایی که امکان استفاده از 4G را دارد؟

گوشی هایی که امکان استفاده از 4G را دارد

واحد ارتباطات و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و هنر به نقل از ایسنا،
علیرضا دزفولی - مدیر عامل اپراتور دوم تلفن همراه - در پاسخ به این سوال که آیا آماری وجود دارد که در حال حاضر چند درصد مشترکان امکان استفاده از خدمات نسل چهار را دارند، توضیح داد: در حال حاضر حدود 30 درصد از گوشی‌هایی که در اختیار مشترکان شبکه ایرانسل است نسل سوم ارتباطی 3G را پشتیبانی می‌کنند اما باید به این نکته هم توجه داشت که بخش مهمی از کاربران گوشی‌های تلفن همراه در کشور به طور مرتب گوشی‌های خود را تغییر می‌دهند و آن‌ها را با نمونه‌های جدید عوض می کنند.
مدیر عامل ایرانسل درعین حال عنوان کرد: اکنون نمونه‌های جدید اکثر برندهای سازنده تلفن همراه خدمات نسل چهار را پشتیبانی می‌کند. از سوی دیگر همزمان با رشد پوشش ما همان طور که اقبال مردم نسبت به 3G افزایش پیدا کرد در نسل چهار نیز همین اتفاق خواهد افتاد و به مرور تجهیزات لازم برای استفاده از خدمات نسل چهار مورد استفاده مردم قرار خواهد گرفت.
دزفولی در عین حال یادآور شد: البته خدمات نسل چهارم ایرانسل از سوی مشترکان به دو شیوه مورد استفاده قرار می‌گیرد عده‌ای این خدمات را از طریق سیم کارت و بر روی گوشی‌های خود استفاده می کنند وعده دیگر به جای تغییر گوشی‌های خود می توانند از مودم‌های نسل چهار که قیمت چندان بالایی هم ندارند استفاده کنند.
وی در عین حال عنوان کرد: تجربه نشان داده است که در اکثر مواقع مردم و مشترکان خیلی سریع ظرف یک تا دو سال به سوی استفاده از نسل‌های جدید ارتباطی و سرویس‌های نو روی می‌آورند همان طور که پیش از این مشاهده شد هنگام ارائه خدمات USSD درصد مهمی از مشترکان نحوه تهیه شارژ خود را تغییر داده و از نرم افزاری USSD که جدیدتر بود بهره گرفتند.
 ارائه خدمات نسل چهار از چندی پیش توسط اپراتور دوم ارتباطی کشور آغاز شده و با استفاده از این خدمات مشترکان می‌توانند از سرعت بیشتری در اینترنت بهره‌مند شوند.
در حال حاضر تعداد شهرهایی که به شبکه 4G پیوسته‌اند محدود است و مشترکان این شهرها می توانند برای تست این مطلب که آیا گوشی هوشمند آن‌ها خدمات نسل چهار را پشتیبانی می‌کند یا خیر به سایت ایرانسل مراجعه کرده و با وارد کردن کد گوشی و یا نام شرکت تولیدکننده آن و مدل دستگاه خود مطلع شوند که آیا دستگاه آن‌ها خدمات نسل چهار را پشتیبانی می‌کند یا خیر.
=============
آموزش راه اندازی اینترنت 3G ایرانسل و همراه اول بر روی گوشی های اندرویدی و آیفون
واحد ارتباطات و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و هنر : میلاد احرامپوش - جی اس ام : همانطور که اطلاع دارید و پیش از این نیز خدمتتان عرض کرده بودیم دو اپراتور ایرانسل و همراه اول به نسل سوم ارتقاء یافتند. اما در این بین تعدادی از کاربران بعد از این اتفاق با مشکل دسترسی به اینترنت نسل دوم و سوم مواجه شده اند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که اینترنت نسل دوم و یا سوم بر روی گوشی شما تنظیم نیست در این پست راهنمای اتصال به اینترنت در این دو اپراتور را نوشته ایم.
 
در بخش اول به راهنمای راه اندازی اینترنت همراه اول بر روی گوشی های اندرویدی و آیفون پرداخته ایم. نکته مهم این است که فعلا پیش نیاز داشتن اینترنت 3G بر روی همراه اول طبق گفته سایت این اپراتور موارد زیر است :
 
حضور در محدوده ی  پوشش 3G یا 4G
 علامت های  3G ، H  و +H بر روی نمایشگر گوشی همراه شما نشان می دهد که در محدوده پوشش 3G قرار دارید.
 علامت های  4G و LTE بر روی نمایشگر گوشی همراه شما نشان می دهد که در محدوده پوشش 4G قرار دارید.
استفاده از گوشی هایی که تکنولوژی 3G یا 4G را پشتیبانی می کند.
خرید و فعالسازی بسته هوشمند اینترنت ماهانه
بنابراین با داشتن تمامی شرایط بالا موفق خواهید شد از اینترنت 3G همراه اول استفاده کنید. در غیر اینصورت اینترنت نسل دوم یا EDGE بر روی گوشی شما ظاهر می شود. اما تنظیمات اینترنت همراه اول بر روی گوشی های اندرویدی به چه صورت است؟
همراه اول در بخش راهنمای تنظیمات خود برای تمامی گوشی ها نوشته است : در صورتی که سرویس(GPRS)  در تلفن همراه شما فعال باشد، نیازی به تنظیمات اضافه نداشته و تنها در برخی از گوشی های تلفن همراه ضروری است 3G را روشن نمایید. در غیر این صورت می توانید با ارسال نوع و مدل گوشی یا شماره سریال گوشی (IMEI) از طریق پیام کوتاه به شماره 8008، تنظیمات مربوطه را دریافت کنید. در صورتی که به شماره سریال ده رقمی گوشی خود دسترسی ندارید، با وارد کردن کد میانبر *#06# آن را مشاهده کنید.
در صورتی که این روش برای شما جوابگو نبود شما باید به صورت دستی تنظیمات همراه اول را بر روی گوشی خود وارد نمایید :
 
نکته اصلی در این تنظیمات بخش APN است که در گوشی خود باید با حروف کوچک mcinet درج کنید. در گوشی های اندروید نسخه 4 به بالا می توانید از مسیر زیر APN را تنظیم کنید:
ابتدا به Setting رفته سپس به بخش wireless & network وارد شوید. بر روی More تاچ کرده و سپس وارد mobile network شده و در بخش access point names نام APN همراه اول یعنی mcinet را وارد کنید. بعد از آن با یک بار خاموش و روشن کردن گوشی تنظیمات اینتنرنت بر روی گوشی اندرویدی شما ست شده است.
در آیفون نیز به صورت خودکار APN شناسایی می شود و نیازی به وارد کردن آن نیست اما اگر با قطعی اینترنت مواجه بودید می توانید وارد Setting شده سپس به بخش Cellular وارد شده و بر روی Cellular Data Network کلیک کرده و در بخش APN نام mcinet را وارد کنید. بعد از آن یک بار گوشی خود را خاموش و روشن کرده تا اینترنت روی گوشی شما ست شود.
 
اما اگر از اپراتور ایرانسل استفاده می کنید، تنظیمات دستی اینترنت این اپراتور به صورت زیر است : 
 
برای تنظیمات ایرانسل نیز به مانند همراه اول در گوشی های اندرویدی به مسیر Setting رفته سپس به بخش wireless & network وارد شوید. بر روی More تاچ کرده و سپس وارد mobile network شده و در بخش access point names نام APN همراه اول یعنی mtnirancell را وارد کنید. بعد از آن با یک بار خاموش و روشن کردن گوشی تنظیمات اینتنرنت بر روی گوشی اندرویدی شما ست شده است.
در آیفون نیز همانطور که گفته شد می توانید وارد Setting شده سپس به بخش Cellular وارد شده و بر روی Cellular Data Network کلیک کرده و در بخش APN نام mcinet را وارد کنید. بعد از آن یک بار گوشی خود را خاموش و روشن کرده تا اینترنت روی گوشی شما ست شود.

لیست گوشی های تلفن همراه که با شبکه رایتل (3G)، همخوانی دارند: کلیک کنید 

مقالات و تازه های نشر   /   کاربرد فناوری در فرهنگ و هنر   /   تاریخ: 19 دي 1393   /   کد مطلب: 217   /   بازدید: 9260